Rubin A (SSSR)


Rok výroby/ Production: 1956/58

Popis: Sovětský elektronkový pětikanálový televizní přijímač - superhet s mezinosným zpracováním zvuku dle normy OIRT (6,5 MHz) a příjmem VKV rozhlasu v pásmu 64-73 MHz. Obrazovka s úhlopříčkou 43 cm a ochranným sklem, pod ní 2 eliptické reproduktory. Knoflíky na levé straně: menší knoflík: jas/síťový vypínač, větší: hlasitost, pod spodní hranou kontrast a tónová clona, vpravo ladění a přepínání kanálů. Přístroj má dvě vodorovná chassis, spodní signálové a vrchní rozkladové, na svou dobu moderní konstrukce. Dřevěná skříň, papírová zadní a spodní stěna.

Zajímavost pro pamětníky: vzhled tohoto televizoru byl použit u prohlížečky diapozitivů, která se v 60. letech prodávala v Praze v ZOO a v historickém centru. Mačkáním páčky zespodu se otáčel kotouček s několika snímky památek nebo zvířat, kukátkem v zadní stěně se pozorovalo, pouzdro mělo zelenou barvu a stálo to asi 20,- Kčs.

Description: All tube TV receiver (made in USSR) with 5 channel carousel program switch and FM receiving in 64-73 MHz band. Sound system 6,5 MHz (OIRT). Picture screen with 43 cm diameter and protective glass, 2 speakers. Knobs on left side - brightness/power switch control, volume, under mask contrast and tone, on right side tuning and carousel. 2 horizontal chassis, wooden cabinet, paper back and bottom covers. On second photo is small diapositive viewer, designed like TV Rubin.